Informace pro obyvatele
V obci máme nastavený několikastupňový systém sběru a třídění odpadů.
- Žlutou na plasty.
- Hnědou na bioodpad.
- Každá domácnost obdržela také zdarma tašky na třídění odpadů přímo v bytě.
Pokud má občan doma popelnici naplněnou - může využít systému třídění odpadů tzv. hnízd s 1100l kontejnery na sklo, papír, plasty, kovové obaly.
Ošacení lze vhazovat do speciálního kontejneru uprostřed obce u telefonní budky.
Po obci máme 8 tzv. hnízd s 1100l kontejnery rozmístěny tak, že hnízda jsou max.ve vzdálenosti 200m od nejvzdálenějšího domu.
Bydlíme a žijeme na venkově a jelikož v rodinném domku se zahradou je předpoklad vyšší produkce odpadu bylo v Příhoně pod farmou zřízeno tzv. Předsběrné místo. Prakticky tomu lidé říkají sběrný dvůr. Zde mají možnost obyvatelé uložit veškerý objemnější odpad. Zde máme zaveden systém nákladních velkoobjemových kontejnerů. Najdete zde velkoobjemový kontejner na bioodpad, na směsný komunální odpad který nevejde do popelnic v domácnostech , na železný šrot a nebezpečný odpad. Poplatky se vybírají pouze u uložení stavební suti a nebezpečného odpadu z důvodu vysokých nákladů na jejich likvidaci. Ostatní uloženi odpadů se neplatí.(podmínka - uhrazen poplatek za odpad).
O likvidaci odpadů se v naší obci starají odborné firmy Ekor Kyjov a Megawaste Hodonín.
Směsný odpad - Každých 14dnů se vyváží směsný komunální odpad z domácností (viz.rozpis). Směsný objemnější odpad, který se nevejde do popelnic je možné uložit do velkoobjemového nákladního kontejneru na předsběrném místě v Příhoně.Ten se vyváží a likviduje dle potřeby.
Bioodpad - Každých čtrnáct dnů se vyváží bioodpad z domácností (viz.rozpis) a dle potřeby nákladní velkoobjemový kontejner z předsběrného místa v Příhoně. Větší větve lze uložit přímo ve dvoře . Zatím klestí většinou spalujeme ale obec již vyhlásila záměr na zakoupení štěpkovače,kdy by klestí bylo rozdrceno a hmota využita ve prospěch obyvatel.
Plasty – každých čtrnáct dnů se vyváží plasty z domácností (viz.rozpis)a z hnízd po obci.
Sklo, papír – každých čtrnáct dnů se vyváží ze všech hnizd po obci
Železo a kovové obaly- vyváží se dle potřeby
Ošacení - speciální kontejner uprostřed obce -vyváží se dle potřeby
Elektroodpad – speciální kontejner u sběrného místa –vyváží se dle potřeby
Předsběrné místo – V ulici Příhon (pod farmou) je zřízeno tzv. předsběrné místo ,kde je možné uložit jakýkoliv odpad , který nelze vhodit doma do popelnice . Občan či chalupář , který má uhrazen poplatek za odpad může na toto místo přivést elektroodpad, velkoobjemový odpad, bioodpad , pneumatiky, železného šrot, klestí. Odpad se ukládá do velkoobjemových kontejnerů a následně je odvážen a likvidován odbornou firmou. Před branou tohoto ,,dvora“ je volně umístěn velkoobjemový kontejner na bioodpad, do kterého můžou obyvatelé vhazovat bioodpad po celý rok. Rovněž ještě před branou jsou volně přístupné 1100l kontejnery na třídění odpad. Zde je nutné řídit se pokyny obsluhy dvora,která ručí za to že v kontejnerech nebude odpad který tam nemá co dělat. Proto jsou někdy uživatelé dvora vyzváni , aby si přivezený odpad ještě dotřídili.
Sběrné místo otevřeno každou sobotu od 9 - 15 hodin duben – listopad . V zimním období je zavřeno.
Motivace k třídění
Při mém nástupu do funkce v roce 2002 jsme byli v oblasti odpadů typicky zanedbaná obec až spíše obec špinavá .Nebyli jsme okolím hodnoceni zrovna pozitivně. Černé skládky byly jak v takzvané zmole uprostřed obce , tak v areálu bývalé cihelny, nebo v lokalitě na Lúčkách. Zde byly obyvatelé zvyklí vyvážet odpad a sypat jej do rokle, a to nemluvím i o obyvatelích ze sousedních obcích, kteří tohoto nešvaru využívali také.
Takové chování a způsoby bylo třeba zastavit . Pokud zde člověk chtěl zůstat, žít a vychovávat děti bylo toto chování neakceptovatelné. Proto se černé skládky v průběhu let zrekultivovaly, zmola uprostřed obce byla za 7,5 milionu upravena. Pomalu rok od roku se vytvářely podmínky proto, aby obyvatelé co nejvíce třídili.
Zavedený systém se nám dnes vyplácí. Tento způsob hospodaření z odpady nás katapultovalo na přední místa ve třídění odpadů v rámci obcí do 500obyvatel v celém jihomoravském kraji a také jsme byly v celorepublikové soutěži Arnika nominováni na Odpadového Oskara.
Obec Nenkovice v roce 2019 pořídila do každé domácnosti kompostér o objemu 2000l, a to v rámci dotací SFŽP projekt "Předcházení odpadů v obci Nenkovice".
Dále umístila po obci nádoby na sběr použitého kuchyňského oleje.
Dále pořídila kontejner na sběr menších elektrospotřebičů a další kontejner na sběr šatstva, které jsou umístěny před sběrným dvorem.
Obec také pořídila v rámci dotací nový štěpkovač na větve a mulčovač za traktor, v této souvislosti byly stavebně rozšířeny koje ve dvoře.
Všechny stroje lze po dohodě se starostou obce využít v rámci služeb občanům.
Zálešák ,starosta
Obec Nenkovice